Saturday, 11 April 2015

In 2010, John Co. sold 150,000 units of its product at a price of $40. The variable cost per unit was $24, and John reported net income for the year of $400,000. What was the amount of John’s fixed costs for the year?

In 2010, John Co. sold 150,000 units of its product at a price of $40. The variable cost per unit was $24, and John reported net income for the year of $400,000. What was the amount of John’s fixed costs for the year?



In 2010, John Co. sold 150,000 units of its product at a price of $40. The variable cost per unit was $24, and John reported net income for the year of $400,000. What was the amount of John’s fixed costs for the year?

No comments:

Post a Comment